Miejsce na kominek

Niezależnie od tego na jaki kominek się państwo zdecydujecie, warto przemyśleć jego usytuowanie już na etapie, projektowania domu. Kominek powinien znajdować się możliwie jak najbliżej komina, a nie tam gdzie wg. nas pasowałby najbardziej. Podłoże pod kominek musi być odpowiednio wzmocnione i powinno wytrzymać obciążenie w zależności od kominka i instalacji nawet do 900kg. Dodatkowo podstawa kominka nie może zawierać instalacji elektrycznych lub grzewczych. Kominek powinien być zlokalizowany w takim miejscu, które umożliwia swobodne doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz. Oczywiście kominek powinien być wybudowany w takim miejscu, które nie będzie zaburzać funkcjonalności pomieszczenia, co z pewności ułatwi późniejsze poruszanie się.

Czym palić w kominku?

W kominku należ palić specjalnie przygotowanym drewnem, którego wilgotność jest niska i nie przekracza 20% całej objętości. Takie suche drewno uzyskamy składując je około 2 lat w dobrze wentylowanym i suchym miejscu. Idealnym drewnem kominkowym jest drewno liściaste takie jak: jesion, buk czy buk. Drewno iglaste się nie nadaje jako paliwo kominkowe ponieważ zawiera dużo żywicy, która w trakcie procesu spalania może złe wpłynąć na przewód kominkowy. Stwarza to tez zagrożenia pożarowe.

Aby sprawdzić czy nasze drewno ma już odpowiednie parametry do palenia w kominku należy użyć wilgotnościomierza, natomiast wytrawni użytkownicy kominka potrawie określić czy drewno jest wystarczająco suche uderzając polany o siebie i słuchając dźwięku jaki wydają. Mokre drewno wydaje dźwięk stłumiony, po tym poznamy, że nie jest gotowe i musi jeszcze poleżeć. Pod żadnym pozorem nie wolno palić w kominku materiałami węglopochodnymi min. koksem czy węglem. Niedozwolone jest również palenie tworzywami sztucznym, śmieciami, malowanym lub impregnowanym drewnem, ponieważ mogą one zawierać trujące substancje, które będą się ulatniać podczas palenia w kominku i mogą zagrażać naszemu życiu. Kominek to stosunkowa droga inwestycja na cale pokolenia i dlatego należy w nim palic jedynie odpowiednie i gatunkowe drewno.

czym_palic_kominku

Jak dobrać wkład kominkowy

Niezależnie od tego na jaki kominek się zdecydujemy. Czy to będzie kominek klasyczny czy nowoczesny, bardzo istotnym elementem jest wkład kominkowy. Dlatego wybierając go należy się kierować przede wszystkim parametrami technicznymi, a nie koniecznie atrakcyjną ceną. Ponieważ kominek to inwestycja na całe lata, a nawet pokolenia, warto jest dołożyć do tego elementu, aby w późniejszym czasie nie żałować decyzji. Na przyszłe koszty eksploatacji bardzo duży wpływ ma właśnie odpowiednio dobrany wkład kominkowy – a w szczególności jego parametry techniczne. Dodatkowo wpływa on na komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo nasze oraz naszych rodzin!

Podczas wyboru wkładu należy zwrócić uwagę na moc nominalną, która to jest właściwym wyznacznikiem standardu pracy wkładu. Moc maksymalna często wykorzystywana do zabiegów marketingowych jest osiągalna tylko w krótkim czasie pracy i nie odzwierciedla realnych możliwości danego wkładu. Tutaj możemy przyjąć, że 1kW mocy wystarczy, aby ogrzać 25m3 – oczywiście należy tutaj również brać pod uwagę współczynnik przenikania ciepła przez ściany budynku.